76. výročí osvobození

Tento historický snímek, to je skutečný a hodnotný symbol ukončení dobyvatelské nadřazenosti


Na den 8. května jako den vítězství je v České republice stanoven státní svátek. Konec války však byl vítěznou mocností stanoven na 9. květen, kdy byla osvobozena Praha, srdce naší země a hlavní město Československa. Jasně o tomto vypovídá i název státního svátku, neboť my slavíme skutečné osvobození Československa, nikoli podepsání bezpodmínečné kapitulace Německa.

Vřelé díky a čest všem padlým hrdinům, čest všem, kteří bojovali za naši svobodu, ať byli odkudkoli. Především však Rudá armáda dokázala to zlo porazit, vyhnat vetřelce a zajistit Československu původní hranice. I počty obětí jasně dokumentují zásadní tíhu zásluh.

9. květen proto bude vždy spjat s výše uvedeným snímkem, který jasně symbolizuje ukončení chtěné nadvlády a zvěrstev na českém a slovenském lidu.

!!! - Připomínám, že 8. května truchlí poražení, 9. května slaví vítězové - !!!     Jen malé důležité konstatování Sergeje Lavrova, ministra ruské diplomacie


Генеральное консульство России в Брно

19. dubna 2021 v 22:28 - #Osvobození - Reportáž o hrdinském činu sovětské letkyně V. Paščenko 19. dubna 1945, kdy se sovětský bombardér A-20 "Boston" se členem jeho posádky, jež byla i 22letá Vasilisa Sergeevna Paščenko, nevrátil z bojové mise. Po dlouhou dobu byli letci považováni za nezvěstné. Jak se ukázalo mnohem později, letadlo bylo zasaženo palbou ze země a havarovalo nedaleko obce Loděnice. Vasilisa Paščenko zůstala posledním žijícím členem posádky. Již na zemi dala poslední bitvu Němcům a odrážela z palubního kulometu atak až do posledního náboje. Podle svědka těchto událostí, který v obci stále žije, se letec bránil tak urputně, že nacisté museli zavolat o pomoc obrněný transportér, ale i s jeho pomocí se dokázali přiblížit k letadlu, až když výstřely utichly. Němci i místní obyvatelé byli ohromeni, když uviděli, že zoufalý odpor kladla mladá dívka. Když se další odboj stal nemožným, zastřelila se ze služební zbraně a upřednostnila hrdinskou smrt před zajetím. Podle vzpomínek místních obyvatelů byli Němci velmi rozlícení tak odvážným bojem sovětské letkyně. Po Vítězství byly pozůstatky Vasilisy přeneseny na čestné pohřebiště Rudé armády v obci Ořechov a v roce 2012 byla na budově obecního úřadu Loděnice odhalena pamětní deska věnovaná posádce sestřeleného bombardéru. Velmi si vážíme přání místních obyvatelů zvěčnit památku na ruskou hrdinku, co jde v rozporu s pravidelnými pokusy zkreslit dějiny druhé světové války, překroutit pravdu a ospravedlnit nacisty a jejich přisluhovače. Čím dále od nás jsou události těch let, tím vyšší je naše odpovědnost za to, aby její hořké ponaučení a hrdinské činy nebyly nikdy zapomenuty. 


Ruští Noční vlci opět v České republice

Noční vlci, jako motorkářská skupina Ruské federace, opět i letos navštívila k uctění památky padlých hrdinů pietní místa v naší zemi.  Uctění památky obětí vojáků Rudé armády při osvobozování Československa v roce 1945 a dalších padlých v boji s fašistickým Německem.


Památník obětí druhé světové války v Javoříčku

Masakr Javoříčko. Temným dnem dějin obce Javoříčko je 5. květen 1945, kdy do obce vtrhli zlobiví němečtí nacisté, obec vyrabovali, vypálili a většinu z jejích obyvatel zavraždili. Ze dne na den se tak poměrně velká obec stala malinkatou a vlastně až do dnešního dne se nijak výrazněji nerozrostla a ani neobnovila.

Proč Němci obec vypálili není do dnešního dne úplně jasné. Ale nejpravděpodobněji bylo důvodem to, že se nacisté domnívali, že obyvatelé Javoříčka spolupracovali s partyzány a nebo je alespoň někteří z nich skrývali.

Vesnice byla brzy ráno obklíčena a předtím než byla zapálena, tak Němci vyrabovali vše, co se ve stavením ukrývalo a také obyvatelům sebrali všechny peníze, které u sebe měli. Na modré obloze se tak objevil černý mrak dýmu. Vlastně jen dvě budovy byly ušetřeny a to byla škola a kaplička. Celkem bylo popraveno 38 mužů starších 18ti let, kteří by si tak dnes mohli zahrát v casinu. Ženy a děti byly z obce vyhnány a museli utíkat směrem na Veselíčko. Údajně nebyl popraven akorát nejstarší obyvatel obce, aby o tragédi mohl vyprávět. To ale bohužel také není ověřená informace.

V roce 1955 zde bylo zřízeno pietní místo - Památník obětí druhé světové války.

KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy

  • Vzácnou návštěvu z Generálního konzulátu Ruské federace v Brně zažila obec Stavěšice. Položili jsme společně s atašé Sofií Žukovou květiny statečným hrdinům, místním partyzánům a rudoarmějcům k pomníčku padlým u této malebné a právě rozkvetlé obce. Před sedmdesáti šesti lety se zde zastavila na dvanáct dnů fronta postupující z jihu k Brnu, ale rudoarmějci obec stačili za pomoci místního ozbrojeného odboje osvobodit. Přesto, že se německá armáda pokoušela obec znovu obsadit, místní bojovníci ji již ze svých rukou nepustili. 2. ukrajinský front Rodiona Jakovleviče Malinovského při bojích o jižní Moravu a po útoku na Brno narušil německé vojska armád Střed Ferdinanda Schörnera tak, že nebyla dále schopna souvislejší obrany a prakticky se rozpadla. Německé jednotky se pak snažily úprkem na západ dostat do amerického zajetí a vyhnout se tak zodpovědnosti za své zločiny. O totéž se pokoušel i krvavý Schörner, jak mu jeho vojáci přezdívali, ale byl v Rakousku dopaden a postaven před několik soudů. Ten poslední ho stihl v tehdejší NSR za kruté zacházení s vlastními vojáky.
  • Ivo Pojezný

Přepisování dějin jako za minulého režimu

09. 05. 2013 - 13:34:26 a velice aktuální stále, tedy i dnes

Vzpomínám si na to, jak se za komunismu bagatelizoval podíl Američanů na osvobození západních Čech a o osvobození Plzně americkými vojáky se tehdy mlčelo. Zároveň si velmi dobře vzpomínám na to, jak v polistopadových dnech roku 1989 stotisícový dav na pražském Václavském náměstí v tehdejší euforii vykřikoval hesla: "Nejsme jako oni!" - Skutečně nejsme jako oni?

Konec druhé světové války se u nás až do roku 1991 slavil 9. května, jako Den osvobození Rudou armádou.        - Časně ráno dne 9. května 1945 do Prahy vjely tanky prvního ukrajinského frontu maršála Koněva a čtvrtá gardová tanková armáda, kterou přes Krušné hory vedl Dmitrij Leljušenko. V Praze na Klárově se tehdy střetly tři sovětské tanky se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku, gardový poručík Gončarenko padl. Konec druhé světové války se u nás tedy zcela logicky slavil 9. května na základě toho, že toho dne bylo osvobozeno naše hlavní město.

Z iniciativy našich porevolučních zákonodárců se však doslova ze dne na den přepisovaly dějiny a Den osvobození se od roku 1991 neslaví devátého, nýbrž již osmého května. ( -Tedy v den, kdy vstoupil v platnost podpis bezpodmínečné kapitulace Německa, kterým v celé Evropě oficiálně skončila druhá světová válka.) - Když se dívám na fotografie, kterak v těchto dnech za velké slávy centrem Prahy projíždí Konvoj osvobození - tedy kolona amerických historických vozidel s vlajkami, tak se nemohu ubránit dojmu, že se v současnosti děje nemlich to samé jako za komunistů, akorát v obráceném gardu. Památník sovětských tankistů a konce druhé světové války v podobě tanku, byl před dvaadvaceti lety pseudoumělcem Černým natřen na růžovo a následně odstraněn s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. Před dvěma lety byl stejným "umělcem" doplněn o vztyčený prostředníček a vystaven na akci Týden svobody, kde byl tento symbol původně připomínající osvobození Sověty z května roku 1945, zcela manipulativně spojován se sovětskými okupačními tanky ze srpna roku 1968. Naproti tomu byl před dvěma lety v plzeňské Zoo s obrovskou pompou odhalen americký tank M4 Sherman. Americký velvyslanec Norman L. Eisen tehdy při slavnostním odhalení tanku uvedl: "USA a ČR se spojily v boji za svobodu" s tím, že tank Sherman jednoznačně symbolizuje svobodu, ne jen vítězství nad nacisty.

Jak je možné, že je jeden tank natírán na růžovo, označen za militaristický symbol a odstraněn, a druhý je naopak s obrovskou pompou odhalován? - Za minulého režimu se oslavovalo osvobození Rudou armádou a o podílu Američanů na osvobození západních Čech se mlčelo. Dnes je tomu přesně naopak, přitom za naši svobodu tehdy padlo přes 140 tisíc ruských vojáků a mnoho lidí si dnes neuvědomuje, že je díky ruským vojákům vlastně naživu. Po sametové revoluci byla většina pomníků rudoarmějců odstraněna. (Obdobně byly v době normalizace v Plzni odstraňovány pomníky padlých vojáků USA z druhé světové války.) - Podobné je to i s přesunem Dne osvobození z devátého na osmý květen, což však historicky neodpovídá realitě, jelikož Praha byla osvobozena až 9. května a ten den se také slaví konec války v celé východní Evropě. - Říkáme, že "nejsme jako oni", přitom jsme svědky novodobé manipulace s fakty a podobného přepisování dějin jako za minulého režimu. - Jsem toho názoru, že není správné opomíjet ani jednu ze stran, které nám tehdy pomohly zvítězit nad nacismem.

>>> Čtěte také: Růžový tank: umění, kýč nebo zneuctění památky padlých vojáků? >>>

Autor: Vít Hassan | čtvrtek 9.5.2013 13:34 | karma článku: 38.69 | přečteno: 4023x

Zdroj: https://hassan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=338152 https://hassan.blog.idnes.cz/


Savignat Savig - 08. května 2021