„Klub českých turistů, odbor Česká Třebová“

Jarkovského cesta

Kostelec nad Orlicí 07. května 2022

Cesta Dr. Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského slaví 100 let

Cílem této akce je uctění památky otevření cesty Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského, jež se odehrálo v neděli dne 21. května roku 1922 před hotelem Panský dům v Kostelci nad Orlicí, odkud se tehdejší účastníci vydali na začátek stezky k lomům na opačné straně břehu řeky s názvem Divoká Orlice. Celá trasa cesty vedla přes Potštejn, Litice a Žampach do Letohradu. Na začátku nového milénia, v roce 2005, byla prodloužena do okresního města Ústí nad Orlicí. Publikovaná délka včetně prodloužení činí padesát osm kilometrů.

My začínáme tuto pouť po sto letech s rozdělením do tří úseků v Kostelci nad Orlicí a při využití připomínky vzpomínky při akci Přes tři hrady, pořádané odborem turistiky Sopotnice při Klubu českých turistů a za účasti představitelů příslušného města. Délka našeho prvního úseku je 20 kilometrů a vykazuje převýšení 550 metrů.

Naše akce bude začínat přímo u pamětní desky Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského na Palackého náměstí v Kostelci nad Orlicí v čase 08:00 hodin. Trasa povede v celé délce po červené turistické značce přes rozhlednu Vrbici, s následnou odbočkou ke zřícenině hradu Velečov do Potštejna a dále do Litic nad Orlicí. Litickému hradu přirozeně věnujeme příslušnou pozornost před před zakončením trasy na vlakovém nádraží, kde využijeme veřejnou vlakovou dopravu k návratu k zaparkovaným vozidlům. Dle zájmu zúčastněných je snadno možné i závěrečné sdělení dojmů v restauraci Zátiší pod hradem.

Odměnou účasti bude mimo kladů akce Přes tři hrady i připomínka stého výročí cesty. Je však třeba se včas zaregistrovat pro možnost vyhrát cenu registrovaného účastníka, který obdrží odměnu v podobě zajímavého zájezdu od cestovní kanceláře Kudrna. Tuto registraci zajistím.

Účast je možná setkáním na čerpací stanici Benzina v Ústí nad Orlicí při výjezdu na Vamberk v 07:15 hodin bez čekací možnosti, nebo přímo u předmětné desky na Palackého náměstí v Kostelci nad Orlicí v 07.50 hodin.


Pamětní list

Pořadatel akce

  • Zahradník Pavel, cvičitel turistiky, mototuristiky a mládeže.
  • +420 608 000 170, Savignat@okct-ct.cz, www.savignat.cz.
  • KČT, odbor Česká Třebová, 602 144 116, oddíl mototuristiky.

Online rezervace na akci *

Přihlášky je možné zaslat do 05. května 2022 s podmínkou souhlasu možnosti zužitkovat tato přihlašovací data pro možnost komunikace a marketingu dle nařízení GDPR směrnice. Souhlasím také s případně možnou publikací na webu Savignat.cz a kroniky odboru turistiky Česká Třebová při Klubu českých turistů ohledně obrazové dokumentace.

- Rezervace bude potvrzena e-mailem -


Aktualizace .................................................................................................................................................... Savignat Savig - 30. dubna 2022