*Klub českých turistů, odbor Česká Třebová*

Javoříčko dneška

Javoříčko 01. května 2023

Úvod

Javoříčko, německy Jaworitsch, je místní část obce Luká na Litovelsku, poblíž Bouzova, asi 1 km od Javoříčských jeskyní. Současné malé osídlení je pozůstatkem velké osady, kterou 5. května 1945 srovnalo se zemí přepadové komando SS jako pomstu za podporu partyzánům. Byly vypáleny všechny budovy kromě kapličky a školy. Přitom byli také popraveni všichni muži starší 15 let, které SS-mani dopadli. O život jich přišlo celkem 38. Je zde zřízeno pietní místo památník obětí druhé světové války vzpomínající na tuto událost.

Historie

První písemná zmínka o obci Javoříčko pochází z roku 1348. V průběhu své existence několikrát mění své jméno. Je nazývána například jako Javorica, Javorov nebo Javoří (Jaworzie, Jaborzi). Nedaleko Javoříčka stával kdysi hrad Špránek. Ten společně s Javoříčkem vystřídal několik majitelů. Dále pak v letech 1464 – 1538 patřila vesnice panství v Bílé Lhotě.

Naše akce

Charakteristika

Moto akce má charakter především pietní vzpomínky na tragickou událost vypálení obce nacisty s vnitřní i venkovní expozicí a prohlídka přírodního prostředí kolem Javoříčských jeskyní po naučné stezce nazvané Špraněk kolem vrcholu Špláz.

Náročnost - Přímo nenáročná, pohodová procházka přírodním prostředím o délce šesti kilometrů s četnými zastaveními.

VybaveníPřirozeně osobní doklad, kartičku zdravotní pojišťovny, řidiči pak řidičský průkaz a doklady k vozidlu, slevovou členskou kartu Klubu českých turistů, mobilní telefon či jiné. Jinak oblečení do města, pohodlné boty, ochranu před deštěm, no a hodí se rezervní ponožky. Vhodné je pamatovat na Vandrovní knížku, možný Vizitkovník, záznamníky různých turistických odznaků a hodí se dalekohled. Dále preferuji, veškeré doklady osobní i k vozidlu nenechávat ve vozidle při zaparkování. V případě nutného užívání jistých léků či potřebných pomůcek, předepsaných lékařem, je třeba na ně pamatovat. K obědu bude možné využít Bistro s venkovním posezením přímo v areálu u expozice v Javoříčku.

Odjezd – Lanškroun vlak v 08:00 hodin.

Příjezd – Javoříčko památník v 10:30 hodin.

Moto trasa – 63 km - Průjezdní čas – 1:00 hodin.

Lanškroun ----- Staré Město ----- Mohelnice ----- Mladeč ----- Luká meteostanice ----- Javoříčko památník.

Důležitá vsuvkaLuká meteostanice, zastávka na prohlídku profesionálního zařízení na kraji obce. - Javoříčko památník, hlavní parkoviště u expozice s možností občerstvení. Zahájení pietního aktu v 11:00 hodin a prezentace cyklistické akce je od 11:00 do 14:00 hodin.

Pěší trasa – 06 km - Průchozí čas – 3:00 hodin.

Javoříčko památník červená značka Javoříčské jeskyně červená značka Branky zřícenina červená značka Vojtěchov rozcestí žlutá značka Javoříčské rozcestí červená značka Javoříčko památník.

Odjezd – Javoříčko památník v 16:00 – 16:30 hodin.

Příjezd – Lanškroun vlak v 18:30 – 19:00 hodin.

Moto trasa – 56 km - Průjezdní čas – 1:00 hodin.

Javoříčko památník ----- Kovářov vápenka ----- Palonín ----- Mohelnice ----- Staré Město ----- Lanškroun.

Důležitá vsuvkaKovářov vápenka, jen kousek za obcí je volně přístupná Stará vápenka a Rachavská jeskyně nepřístupná.


Kulturně poznávací činnost

Luká obec – Funkční meteorologická stanice nepřístupná

Luká obec – Památník Tomáše Garrigua Masaryka

Luká obec – Památník k padesátému výročí federalizace

Luká obec – Socha svatého Jana Nepomuckého

Javoříčko – Expozice osudné tragédie

Javoříčko – Jeskyně Za hájovnou

Javoříčko – Pomník Josefa Vlčka

Javoříčko – Javoříčské jeskyně

Javoříčko – Jaskyňka chata od 13. května

Javoříčko – Bránky zřícenina hradu

Javoříčko – Skalní bránaJavoříčko – Jeskyně zakletá

Kovářov les – Stará vápenkaKovářov les – Rachavská jeskyně


Vytvořeno 30. dubna 2023 ................................................................................................................................................................................................. Aktualizace 30. dubna 2023