Evropský strom roku

   Evropský strom roku 2020    *******************************************************************

Který strom se stal vítězem?

V anketě Evropský strom roku už deset let hledáme stromy s nejsilnějšími příběhy. Výsledky hlasování v anketě Evropský strom roku 2020 jsou na světě!

--- Vítězi se stávají --

                               1. místo                                 Chudobínská borovice, Česká republika

47 226 hlasů - Borovice lesní (Pinus sylvestris), stáří 350 let

Region - Skalnatý ostroh na levém břehu Vírské přehrady v prostoru zatopení obce Chudobín, k.ú. Dalečín, Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina, Česká republika

Královna zatopeného údolí - Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

                                    2. místo                                      Jinan z Daruvaru

28 060 hlasů - Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), stáří 242 let

Region - Daruvar, oblast Bjelovar-Bilogora, Chorvatsko

Zamilovaný jinan - Jsem jinan z Daruvaru. Po staletí rostu poblíž hradu v mém městě. Vybízím kolemjdoucí, aby mne objali, děti, aby si kolem mne hrály a lezly do mých větví. Dostal jsem jméno z ráje, Adam. Denně píšu nové příběhy o soužití lidí a přírody a rád bych vám zde pověděl svůj příběh. Nejsem tu totiž sám. Vedle mne stojí Eva. Po staletí spolu oslavujeme lásku a život v Daruvaru a ona ze svého stínu vzhlíží k mé mužné kráse. S láskou Jinan.

                                     3. místo                                          Osamělý topol, Ruská federace

27 411 hlasů - Topol vavřínolistý (Populus laurifolia), stáří 103 let

Region - vesnice Har-Buluk,oblast Tselinny, Kalmycko, Rusko

Osamělý topol z Kalmycké stepi - Podle pověsti zasadil na začátku 20. století topol budhistický mnich, který přivezl semínka z pouti po Tibetu. Semínka vložil do hlíny ve stepi na nejvyšším místě náhorní plošiny. Vyrostl z nich vysoký topol, který pod svými větvemi poskytoval blahodárný stín. Lidé cestující na koních stepí se zde zastavovali, odpočívali a svěřovali se topolu se svými přáními, která se jim poté vždy vyplnila. Od těch dob je "Osamělý topol" jakousi svatyní v Kalmycké stepi.


ENVIRONMENTAL PARTNERSHIP ASSOCIATION

EPA je uskupením šesti nadací z Bulharska, České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska, které podporují projekty zaměřené na ochranu životního prostředí a aktivizaci místních komunit. Během více než 20 let své existence EPA podpořila tyto projekty nadačními příspěvky o celkové částce větší než 10 milionů EUR.

Savignat - Všechna práva vyhrazena!